Skip to content

Често Задавани въпроси

  • 1. Възможно ли е сам да си извърша монтажа на една фотоволтаична система?
    Фотоволтаичните системи са относително „лесни“ за монтаж, от гледна точка на това, че всичко е предвидено да се сглоби на място на обекта и не трябват специални инструменти за рязане, заваряване или подобни. Задължително е естествено да имате опит в електротехниката, защото работата с прав ток е доста опасна ако не се внимава. Ние съветваме винаги да се обръщате към специалисти, но дори да и имате опит, сме насреща за консултация за да работи системата изрядно!
  • 2. Каква е гаранцията на соларните панели?
    Масово техническата гаранция на соларните панели в днешно време е 12 години или повече, като някои модели достигат до 30 години. Панелът има два вида гаранция – техническа гаранция и гаранция за производителността му. Втората винаги е много по-дълга от първата и е масово между 25 и 30 години, като там се посочва и процентът от общата мощност който панелът ще запази за този период. Гаранцията на всеки един панел я има изписана в описанието или в офертата която ще получите от нас.
  • 3. Ако на обекта НЯМАМ друго захранване освен фотоволтаичната система, мога ли да включвам електроуреди с по-голяма мощност от тази на системата?
    Няма как мощността на електроуредите които искате да пуснете да надвишават тази на ИНВЕРТОРА, когато системата работи в островен режим.
  • 4. Имам къща и искам да я захранвам изцяло с ток от фотоволтаици. Колко броя соларни панели ми са необходими?
    Това е много относително и зависи много от потреблението на домакинството. Въпреки това, опитът ни сочи, че повечето домакинства ще задоволят нуждата си от електроенергия до голяма степен със система с мощност между 5 и 8 kWp, тоест между 12 и 20 панела.
  • 5. Mога ли да използвам трифазен инвертор за монофазна мрежа?
    Няма как трифазния инвертор да работи с монофазна партида, но обратното е възможно, просто инвертора ще захранва само едната фаза.
  • 6. С колко процента ще падне производителността на един панел, ако се ориентира точно на юго-запад , с наклон от 40 градуса??
    Разликата не е чак толкова голяма, колкото си представят повечето хора. Да ако ориентацията не е точно Юг, добива ще се повлияе, но в случаите до 45 градуса отклонение, то това би било в рамките на не повече от 5%.
  • 7. Възможно ли е за конструкцията на панелите да се използва стомана или е задължително да е алуминиева?
    Ние винаги залагаме на ниско корозионни материали за изработването на конструкцията. Причината е, че това е система с живот над 25 години и не е разумно да я разположите върху материал, който след 10-15 години да е компрометиран.
  • 8. Как бих могъл да огранича излишния ток от инвертора към мрежата?
    Обикновено това се случва посредством Smart Meter или Smart Power Sensor, който измерва в реално време потреблението в обекта и предава данни към инвертора. Инвертора на базата на тези данни регулира своето производство, така че винаги да е малко под общата консумация, за да не се получава връщане в мрежата. Всеки производител на инвертори в днешно време има такова решение.
  • 9. Какво е годишното производство на една фотоволтаична централа от 5kW, 10kW или 30kW?
    За да можете да си сметнете всяка една мощност грубо годишното производство, то трябва да вземете следните данни:
        • Северна България – 1250 часа
        • Средна България – 1300 часа
        • Южна България – 1350 часа
    Това са общо годишните часове които една система работи, като са взети в предвид облачните дни. Тоест ако имате 30kWp система в Южна България, трябва да умножите 30 х 1350 и ще получите 40 500 kWh на годишна база. Естествено има много фактори които влияят върху това производство, но така можете да си направите груба сметка.
  • 10. Ако сключа договор за продажба на енергията, този договор ще бъде до 2035г, но цената, на която ми се изкупува енергията ще се определя всяка година или за целия период на договора ще важи цената, на която съм сключил договора?
    Преференциалната цена до 30kWp, се определя всяка година, но тя ще остане една и съща за целия срок на договора който вие включите. Ако в периода в който сключите договора, цената е например 0,18 лева без ДДС за киловат, то тя ще остане такава до края, дори следващата година КЕВР да я промени.
  • 11. Каква е стойността на общата инвестиция за една 30kW фотоволтаична система и какви са месечните разходи и месечните приходи от централата?
    Стойността на инвестицията в една мрежова фотоволтаична електро централа (ФЕЦ) с мощност 30kW зависи от редица фактори. Тя зависи от типа на оборудване, разположението на имота, както и типа конструкция, върху която ще се монтират панелите. Цените на оборудването също често се менят в зависимост от търсенето и предлагането в даден момент. В момента ние предлагаме проектиране, доставка на оборудване, изграждане и пускане в експлоатация на ФЕЦ 30kWp на обща стойност между 36 000лв и 40 000лв с ДДС. Приходите от инвестицията зависят най-вече от преференциалната цена, за която е сключен съответния договор за изкупуване. Цената за изкупуване се определя с решение на КЕВР всяка година на 1 юли. Тя е фиксирана за срока на Договора за изкупуване, но не по-дълго от 31.12.2035г. След тази дата всички фотоволтаични централи започват продажба на произведеното електричество на свободния пазар за електроенергия. От 1-07-2024г. преференциалната цена за изкупуване на енергия от ФЕЦ с мощност до 30 киловата включително е 163.95 лв за МWh без ДДС. По закон, ЕРП-тата са длъжни да изкупуват цялото количество енергия, произведено от тези ФЕЦ, до достигане на 1 406 часа годишно време на работа на системата. Една 30kW ФЕЦ в България произвежда между 35 и 40МWh годишно, което е в рамките на допустимото производство за изкупуване по преференциална цена. 0,03 х 1 406=42,18 МWh Това  производство генерира на инвеститора между 6 500 и 7 000лв годишно. Тези приходи варират на месечна база, според сезона и интензитета на слънце греене в дадения месец.  Единствените разходи по ФЕЦ са такси и данъци върху тези допълнителни приходи. Системата не изисква никаква техническа поддръжка. Нуждае се от редовно почистване на соларните панели, за да се осигури максимална ефективност при  тяхната работа. На тази страница можете да разгледате финансов анализ на инвестицията в една система с мощност 30kW, като валидността на изкупната преференциална цена е до 01.07.2023г., а валидността на стойността на оборудването е една седмица от публикуването на този анализ (01.07.2024г.).
  • 12. Нужно ли е да застраховам системата??
    Това е въпрос на лично предпочитание. Не е честа практика да се застраховат централи, но естествено винаги има риск от щети най-вече от природни бедствия.
  • 13. Възможно ли е за изграждането на ФЕЦ 30kW, изцяло върху земеделска земя?
    Все още централи не могат да се изграждат върху земеделски земи, без да им се смени предназначението.
  • 14. Възможно ли е ЕРП-то (енергото) да откажат свързване към мрежата?
    Възможно е, но това ще стане ясно още на етап „Искане за проучване“, така че няма как да направите инвестицията и после да Ви откажат.