Skip to content

Програма за финансиране на селските райони и ВЕИ инвестиции

Програма за финансиране на селските райони и ВЕИ инвестиции

На 11 юли 2024 г. стартира нова програма за финансиране, BG06RDNP001-4.018 – „Целеви прием за инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ“. Процедурата е част от подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ на Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. Крайният срок за подаване на документи е 11 октомври 2024 г.

Финансова помощ за ВЕИ инвестиции

Финансовата помощ се предоставя за инвестиции в производство на енергия от Възобновяеми Енергийни Източници (ВЕИ), при условие че енергията ще се използва за собствени нужди. Кандидатите трябва да представят доказателства, че планираните ВЕИ системи ще произвеждат енергия само за покриване на нуждите на обектите. Финансирането обхваща и закупуването и инсталирането на съоръжения за локално съхранение на произведената енергия (батерии) към съществуващи фотоволтаични системи.

Размер на финансовата помощ и допустими разходи

Максималният размер на допустимите разходи по програмата за финансиране за едно проектно предложение е 1 369 060,00 лв. Финансовата помощ за одобрени проектни предложения може да достигне до 50% от общия размер на допустимите разходи. Дейностите и разходите по проекта са допустими за подпомагане, ако са извършени след подаване на проектното предложение, с изключение на разходи, свързани с проектното предложение, в т.ч. разходи за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултанти. Тези разходи могат да бъдат извършени и преди тази дата, но не по-рано от 1 януари 2014 г. Разходите за закупуване и инсталиране на системи за съхранение на енергия не са допустими за подпомагане, ако са извършени преди посещение на място от оценителната комисия (в срок до един месец от приключване на приема по настоящата процедура).

Кой може да кандидатства за програмата за финасиране?

Финансова помощ по процедурата се предоставя на:

  • Регистрирани земеделски стопани.
  • Групи или организации на производители, признати от министъра на земеделието и храните, които са извършвали дейност без прекъсване през последните 36 месеца.
  • Еднолични търговци и юридически лица, извършващи преработка на земеделски суровини без прекъсване през последните 36 месеца.

Кандидатите трябва да са регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите и да отговарят на следните условия:

  • Да са регистрирани като земеделски стопани по Наредба № 3 от 1999 г.
  • Минималният стандартен производствен обем на земеделското стопанство трябва да е не по-малко от левовата равностойност на 8 000 евро.

Допустими сектори по програмата за финансиране

Финансова помощ се предоставя за извършване на инвестиции в следните избрани производствени сектори, свързани с преработката/маркетинга на земеделски суровини от първичното селскостопанско производство:

  • Мляко и млечни продукти.
  • Месо и месни продукти.
  • Плодове и зеленчуци, включително гъби.
  • Пчелен мед и пчелни продукти.
  • Зърнени, мелничарски и нишестени продукти.
  • Растителни и животински масла и мазнини.
  • Технически и медицински култури, включително маслодайна роза, билки и памук.
  • Готови храни за селскостопански животни (фуражи).
  • Гроздова мъст, вино и оцет.

Как да кандидатствате за програмата за финансиране?

На страницата на ИСУН ще намерите пълните условия за кандидатстване и можете да започнете онлайн процедура по подаване на заявление. За допълнителна информация и съдействие, обърнете се към нашите специалисти за проучване на условията за изграждане на фотоволтаична система с батерии за съхранение на енергия към вашите производствени мощности.

Предимства на програмата за устойчиво развитие на селските райони

Програмата за финансиране на устойчиво развитие на селските райони предлага значителни ползи, като подпомага земеделските производители да внедрят ВЕИ технологии, намалявайки разходите за енергия и подобрявайки екологичния отпечатък на производителните процеси. Това води до по-устойчива и конкурентоспособна земеделска индустрия, която е в състояние да отговори на съвременните предизвикателства пред околната среда и енергетиката. Чрез тези предимства, програмата за финансиране не само подпомага развитието на земеделските стопанства, но и допринася за цялостното устойчиво развитие на селските райони, създавайки баланс между икономическите, екологичните и социалните аспекти на селскостопанската дейност.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments