Финансиране за фотоволтаици: Нови възможности за бизнеса и домакинствата
Финансиране за фотоволтаици – Как да получите безвъзмездни средства?
С нарастващия интерес към възобновяемите енергийни източници все повече фирми и домакинства търсят подходящи програми за изграждане на фотоволтаици. Добрата новина е, че съществуват различни схеми за безвъзмездно финансиране на фотоволтаици, които могат значително да намалят първоначалните разходи.
Програми за изграждане на фотоволтаици с европейско финансиране
Една от новите възможности за финансиране на фотоволтаици е процедурата „Диверсификация и адаптиране на МСП към икономическия преход“, насочена към фирми в регионите с въгледобивна индустрия, като Стара Загора, Перник и Кюстендил. Програмата предлага до 100% безвъзмездно финансиране, което може да се използва за закупуване и инсталиране на фотоволтаични системи за собствено производство на електроенергия. Това не само намалява разходите за електроенергия, но и допринася за устойчивото развитие на бизнеса.
Основни параметри на програмата
- Период за кандидатстване: 29 януари – 15 май 2025 г.
- Подпомагани региони: Кюстендил, Перник, Стара Загора и 10-те общини от Маришкия басейн (Димитровград, Елхово, Нова Загора, Симеоновград, Сливен, Тополовград, Тунджа, Харманли, Хасково, Ямбол).
- Сектори, които могат да кандидатстват: Производство, ресторантьорство, здравеопазване, строителство, архитектурни и инженерни дейности, информационни технологии, управление на отпадъци, производство на енергия от ВЕИ и др.
Програмата финансира разходи за:
- придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи (ДМА);
- придобиване на специализиран софтуер за производствения процес, представляващ дълготраен нематериален актив (ДНА);
- разходи за строително-монтажни дейности (СМР), свързани с инвестиции в диверсификация на МСП;
- разходи за наем на работни помещения – до 10% от общите допустими разходите по проекта;
- разходи за покупка на земя – до 10% от общите допустими разходите по проекта
- разходи за услуги, необходими за разработване на нови продукти/услуги – до 20% от общите допустими разходите по проекта;
- разходи за техническа помощ в подкрепа на стартиращи предприятия.
В зависимост от района, в който се изпълнява проектът, вида на предприятието и режима на помощ, фирмите могат да получат безвъзмездно финансиране, както следва.
За областите Кюстендил и Перник:
- за микро и малки предприятия – от 40% до 100%
- за средни предприятия – от 30% до 100%
За общини в област Стара Загора и допълнителни общини, свързани с Маришкия басейн:
- за микро и малки предприятия – от 70% до 100%
- за средни предприятия – от 60% до 100%
Максималният размер на помощта за микро- и малки предприятия е 500 000 лева, а за средни предприятия 1 000 000 лева. Минимална стойност на безвъзмездната финансова помощ е 50 000 лева.
Други национални и европейски програми за финансиране на фотоволтаици
Освен програмата за въгледобивните райони, съществуват и други възможности за финансиране на фотоволтаични проекти, включително:
- Програма за енергийна ефективност на предприята EENergy Open Call 2
- Националната програма за подпомагане на домакинствата, която субсидира част от разходите за изграждане на фотоволтаични системи за собствени нужди.
Защо да инвестираме във фотоволтаични системи?
Инвестирането в изграждането на фотоволтаична система осигурява не само икономии в дългосрочен план, но и стабилност срещу нестабилните цени на електроенергията. Освен това, с наличните възможности за финансиране, възвръщаемостта на инвестицията става още по-бърза.
Ако обмисляте инсталиране на фотоволтаична система, сега е идеалният момент да се възползвате от програмите за безвъзмездно финансиране и да направите крачка към по-устойчиво бъдеще.
Свържете се с нашия екип днес, за да получите персонализирана оферта за проектиране и изграждане на фотоволтаична система! Нашите експерти ще ви предоставят подробна консултация, ще анализират вашите енергийни нужди и ще ви помогнат да изберете най-ефективното решение. Осигурете си по-ниски сметки за електроенергия и допринесете за устойчивото развитие още сега!